Źródła elektroniczne w dostępie licencjonowanym
Polska Bibliografia Lekarska (PBL), tworzona w Głównej Bibliotece Lekarskiej. Rejestruje polską literaturę naukową, kliniczną i fachową z zakresu nauk biomedycznych. Obejmuje artykuły z polskich czasopism, artykuły polskich autorów opublikowane w zagranicznych czasopismach oraz monografie, prace doktorskie i habilitacyjne znajdujące się w zbiorach GBL od roku 1979.
Dostęp: z sieci Uczelni bez logowania, z komputerów domowych – dane logowania należy pobrać w bibliotece
Baza IBUK – polskojęzyczna pełnotekstowa baza podręczników akademickich. Dostęp: z sieci Uczelni bez logowania, z komputerów domowych – dane logowania należy pobrać w bibliotece
System Informacji Prawnej LEX polskojęzyczna, pełnotekstowa baza prezentująca akty prawne, orzecznictwo, dająca dostęp do monografii, komentarzy i artykułów również z zakresu prawa medycznego. Możliwy dostęp z komputerów domowych po zgłoszeniu się do administratora bazy. Kontakt: u.zieba@pwsz.glogow.pl
Wirtualna Biblioteki Nauki (Elsevier, Ebsco, Nature i Science, Springer, Web of Science, Wiley).
Dostęp: z sieci Uczelni bez logowania , z komputerów domowych – dane logowania należy pobrać w bibliotece
Źródła elektroniczne w dostępie otwartym (open access)
PubMed baza bibliograficzno-abstraktowa, posiada linki do pełnych tekstów czasopism z zakresu medycyny i nauk biologicznych. Pełne teksty są dostępne również ze strony podlinkowanego czasopisma. Korzystanie z bazy PubMed jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.
Polska Platforma Medyczna dostęp do pełnych tekstów prac powstałych w polskich uczelniach medycznych.
Free Medical Journals – baza pełnotekstowa zawierająca artykuły ze wszystkich dziedzin medycyny
DOAJ – Directory of Open Access Journals to portal, na którym można znaleźć wszystkie otwarte czasopisma
Biblioteki cyfrowe – Federacja Bibliotek Cyfrowych – multiwyszukiwarka
NUKAT (Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny) to katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich
Czytelnia Medyczna BORGIS –największa czytelnia artykułów medycznych i okołomedycznych z uznanych w środowisku lekarskim pism medycznych. Darmowy dostęp do spisów treści oraz obszernych fragmentów artykułów
Via Medica – serwis zawiera czasopisma z zakresu różnych dziedzin medycyny, zarówno klinicznej jak i eksperymentalnej. Jest to 30 specjalistycznych periodyków naukowych, publikowanych w całości w języku angielskim. Większość czasopism zapewnia nieodpłatny dostęp do swoich zasobów archiwalnych, a część z nich jest w pełni dostępna w trybie Open Access.
Biblioteka Nauki udostępnia w sposób otwarty pełne teksty artykułów publikowanych w polskich czasopismach naukowych i pełne teksty wybranych książek. Platforma umożliwia przeszukiwanie zasobów pełnotekstowych pochodzących z pięciu baz dziedzinowych:
- AGRO (czasopisma z zakresu nauk rolniczych oraz ścisłych i przyrodniczych),
- BazTech (czasopisma z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych),
- CEJSH (czasopisma z zakresu nauk społecznych i humanistycznych),
- DML-PL (czasopisma z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych),
- PSJD (czasopisma z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych oraz obszaru nauk medycznych i o zdrowiu).
Geneva Foundation for Medical Education and Research – witryna GFMER zawiera ogólnodostępne czasopisma medyczne, jak również atlasy, książki, słowniki, przewodniki, organizacje – w układzie dziedzinowym. Artykuły dostępne są w wersjach językowych – angielskiej, niemieckiej, włoskiej, francuskiej i hiszpańskiej.
Medycyna. Pzwl.pl Portal Medycyna.pzwl.pl informuje o najnowszych wydarzeniach z zakresu medycyny i ochrony zdrowia, prezentuje publikacje wydawnictwa PZWL, udostępnia bezpłatnie wybrane artykuły.
Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych – portal Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Portal zawiera informacje dotyczące aktualnych problemów zawodowych, rozporządzenia i komunikaty Ministerstwa Zdrowia oraz praktyczne porady (np. filmiki instruktażowe) z zakresu pracy pielęgniarek i położnych.
Termedia – wydawnictwo medyczne ułatwiające wszystkim zainteresowanym medycyną dostęp do najnowszych osiągnięć naukowych. Wydawnictwo zajmuje się publikacją czasopism i książek o charakterze naukowym i edukacyjno-poglądowym dla środowiska medycznego. Organizuje również zjazdy, kongresy i konferencje. Publikacje Termedii obejmują wszystkie dziedziny medycyny i zagadnienia dotyczące zarządzania w służbie zdrowia (miesięcznik „Menedżer Zdrowia”). Ukazują się one w formie czasopism, monografii, podręczników, leksykonów, poradników, reprintów i suplementów. Termedia zapewnia dostęp do elektronicznej wersji artykułów z aktualnych numerów czasopism oraz bogatych zasobów archiwalnych.
Czasopisma w dostępie otwartym (open access)
- Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne
- Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne
- Pielęgniarstwo Neurologiczne i Neurochirurgiczne
- Pielęgniarstwo w Opiece Długoterminowej
- Pielęgniarstwo XXI Wieku
- Problemy Pielęgniarstwa
- Medycyna Rodzinna
- Nowa Pediatria
- Nowa Medycyna
- Postępy Fitoterapii
- Postępy Nauk Medycznych
- Problemy Profesjologii
- Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy
- Anestezjologia i Ratownictwo
- Farmacja Współczesna
- Geriatria
- Gerontologia Polska
- Pedagogika Społeczna Nova